12.11.2025 Pinnalla NYT

Varsinais-Suomen liitto innostui puntaroinnista 

Varsinais-Suomen liitto testasi puntaroivaa keskustelua osana maakuntastrategian valmistelua. Tulokset yllättivät, ilahduttivat ja vakuuttivat. Sivis työstää parhaillaan järjestöille tarkoitettua puntaroivan keskustelun mallia. 

Kolme henkilöä keskustelee. Kolme henkilöä keskustelee.

Varsinais-Suomen liitto kutsui satunnaisotannalla tuhat varsinaissuomalaista osallistumaan maakuntastrategian valmisteluun puntaroivassa asukaspaneelissa. 

Paikkoja oli enintään 30 keskustelijalle. Kaikkiaan 23 asukasta haki mukaan, mutta heistä vain 14 liittyi mukaan verkossa käytyyn keskusteluun. 

– Mutta he olivat juuri ne oikeat ihmiset! He olivat kiinnostuneita, halusivat keskustella, heillä oli mielipiteitä ja he halusivat kuulla myös muiden mielipiteitä. Keskustelu oli todella hyvää, asiallista ja rakentavaa, kehittämispäällikkö Salla-Maria Lauttamäki Varsinais-Suomen liitosta sanoo.

Pitää kokeilla ja uskaltaa tehdä uudella tavalla.

Salla-Maria Lauttamäki.
Salla-Maria Lauttamäki.

Keskustelijat tutustuivat ennakkoon lähetettyyn tietopakettiin. Itse keskustelu käytiin etäyhteyksin kolmessa eri ryhmässä, joissa Siviksen asiantuntijat toimivat keskustelun ohjaajina. Varsinais-Suomen liiton edustajat olivat sihteerejä.  

Varsinaiseen keskusteluun osallistuivat vain asukkaat. Lopuksi he äänestivät, mitkä esiin tulleista näkökulmista olivat tärkeimmät. 

– Olimme todella energisoituneita keskusteluista! Opimme, että pitää kokeilla ja uskaltaa tehdä uudella tavalla. Julkisen sektorin työ on monesti melko vierasta, ja se voi aiheuttaa epäluuloa. On tärkeää haastaa itsensä kertomaan omasta työstään ja siitä, miksi se on tärkeää, Lauttamäki sanoo. 

Asukaspaneeliin osallistuneet olivat tyytyväisiä 

Varsinais-Suomen liiton keskusteluun osallistuneet olivat iältään 25–80-vuotiaita. Valtaosa heistä oli turkulaisia ja vain muutama lähikunnista.  

Palautekyselyssä tuli kehuja: kaikki olivat tulleet kuulluiksi ja kokivat tilaisuuden antoisana ja opettavaisena. 

– Meillä vahvistui ajatus siitä, että ihmiset ovat aidosti kiinnostuneita asioista, alueiden kehittämisestä, oppimisesta ja vaikuttamisesta, jos siihen annetaan mahdollisuus. 

Ihmiset haluavat osallistua ja vaikuttaa.

Puntaroivan asukaspaneelin järjestelyt yllättivät vaativuudellaan. Piti esimerkiksi miettiä, miten strategiasta kerrotaan niin, että asiaan vihkiytymätön ymmärtää, mistä on kysymys. Tai käsittää, mikä on maakunnan liitto. 

– Lisäksi oli tärkeää sanallistaa selkeästi, että tässä vaiheessa kuullaan erilaisia näkökulmia, mutta niistä kaikki eivät päädy lopulliseen maakuntastrategiaan. 

Keskustelun jälkeen Varsinais-Suomen liiton asiantuntijat koostivat äänestystuloksen pohjalta asukaspaneelin lausunnon. Keskustelijat saivat sen tarkistettavaksi. Nyt lausunto jatkaa matkaa osana strategiaprosessia. 

Oliko puntaroivan keskustelun järjestäminen kaiken vaivan arvoista? 

– Ehdottomasti oli. Tuli tunne, että oma työ on tärkeää. Meillä oli jännä yhdessä olemisen ja tekemisen taika. Tuli todella hieno fiilis, kun olimme yhdessä kotimaakunnan kehittämisen äärellä. 

Sivis työstää puntaroivien keskustelujen mallia 

Opintokeskus Siviksen asiantuntija Heidi Ristolainen osallistui Varsinais-Suomen liiton puntaroivaan asukaspaneeliin pienryhmäkeskustelun ohjaajana. 

– Oli hienoa nähdä, miten nopeasti ihmiset lähtivät rakentamaan yhteisiä näkemyksiä. Ja vaikka kaikista asioista ei oltu samaa mieltä, erimielisyyksiä käsiteltiin tosi rakentavasti ja erilaisille ajatuksille annettiin tilaa, Ristolainen kertoo. 

Opintokeskus Siviksessä kehitetään parhaillaan järjestöille sopivaa puntaroivan keskustelun mallia. Tarkoituksen on luoda uusi tapa innostaa ihmiset vaikuttamaan ja saada järjestöissä jäsenten ääni kuuluviin. 

Pilottien kokemukset ovat olleet lupaavan myönteisiä.

Puntaroivien paneelien pilottikeskustelut jatkuvat keväällä. Seuraava fasilitointikoulutus järjestetään maaliskuussa ja keväällä julkaistaan verkkomateriaalia järjestöille. Tulossa on lisäksi verkkokoulutusta. 

– Pilottien kokemukset ovat olleet lupaavan myönteisiä. Näen, että harkitulla ja keskusteluun perustuvalla yhteisellä mielipiteellä on paikkansa järjestödemokratiassa.  

Henkilöt istuvat ringissä.

Puntaroivan kansalaispaneelin fasilitointikoulutus

Ti 10.3.2026 klo 9–15.30, Jyväskylä

Tule oppimaan uudenlaisia tapoja osallistaa yhteisönne jäseniä päätöksentekoon!

Kaipaatko osaamista vaikuttavien ja laadukkaiden osallistumisprosessien fasilitointiin? Haluatko lisätä moniäänisyyttä päätöksentekoon ja saada myös hiljaisempia ääniä kuuluviin?

Koulutuksessa pääset perehtymään puntaroivan kansalaispaneelin menetelmän perusteisiin sekä paneelikeskusteluiden järjestämiseen ja fasilitointiin. Laadukkaasti toteutettu paneeli tuottaa lisäarvoa päätöksentekoon, hyvän osallistumiskokemuksen ja lisää myös päätösten hyväksyttävyyttä.

Ilmoittaudu viimeistään 24.2.

Mikä puntaroiva kansalaispaneeli? 

    • Puntaroivat kansalaispaneelit ovat uusi kansalaisosallistumisen muoto, jossa satunnaisotannalla valittu joukko tavallisia ihmisiä kokoontuu perehtymään ja keskustelemaan jostakin ajankohtaisesta ja mielipiteitä jakavasta kysymyksestä sekä tekemään tätä koskevia suosituksia päätöksen teon tueksi. 
    • Osallistujat kuulevat asiantuntijoita ja saavat taustatietoa, ja keskustelut käydään fasilitoiduissa pienryhmissä sekä koko paneelin kesken. 
    • Paneelit tarjoavat harkitun kansalaismielipiteen demokraattisen päätöksenteon tueksi tuottamalla ratkaisuehdotuksia tai priorisointeja päättäjille tai äänestäjäkunnalle. 
    • Puntaroivat kansalaispaneelit ovat yleistyneet maailmalla viimeisen vuosikymmenen aikana. Niitä on käytetty mm. perustuslain uudistuksessa Irlannissa ja ilmastopolitiikassa Ranskassa ja Iso-Britanniassa. 
    Lue lisää

Lisätietoja