8.12.2025 Pinnalla NYT

Osallisuuden iltapäivät kutsuvat helmikuussa – Tule mukaan!

Osallisuuden iltapäivissä jaetaan tutkittua tietoa ja esitellään käytännölliset työkalut. Tilaisuudet tarjoavat myös yhteistyömahdollisuuksia järjestöjen, yhdistysten, kaupunkien, kuntien ja hyvinvointialueiden välille.

Osallisuuden osaajat järjestöissä -hanke järjestää helmikuussa viisi Osallisuuden iltapäivää: Helsingissä, Lahdessa, Lappeenrannassa, Kouvolassa ja Hämeenlinnassa. Hämeenlinnan tilaisuuteen voi osallistua myös verkon välityksellä.

Tilaisuuksissa paikallinen järjestöjen ja yhdistysten väki kohtaa kaupunkien, kuntien ja hyvinvointialueiden edustajia. Rakennamme vuoropuhelua ja pohjaa yhteistyölle.

– Olemme keränneet uutta tutkimustietoa järjestöjen osallisuustyöstä ja valmentaneet järjestöjä osallisuuden kehittämiseen. Järjestöissä tehdään todella arvokasta työtä osallisuuden edistämisessä. Siksi keräämme nyt osallisuustyötä tekevät yhteiseen iltapäivään, projektipäällikkö Raisa Omaheimo Opintokeskus Siviksestä kertoo.

Lisää tutkittua tietoa ja ryhmäkeskusteluja

Osallisuuden iltapäivien tavoitteena on tuoda alueen osallisuustyötä tekevät ihmiset yhteen, jakaa uutta tietoa sekä luoda keskustelua ja yhteistyön mahdollisuuksia.

Lisäksi esittelemme osallisuuden käytännönläheiset työvälineet: Tee tulevaisuus -työkalupakin, Osallisuusympyrän ja Osallisuusmittarin.

Luvassa on inspiroivia alustuksia, järjestöesimerkkejä ja ryhmäkeskusteluja.

– Pääosassa on kohtaaminen ja dialogi. Osallisuus on hyvinvoinnin kulmakivi ja demokratian peruspalikka. Järjestöille se luo elinvoimaa. Siksi on tärkeää, että alueelliset toimijat tuntevat toisensa ja löytävät yhteistyöideoita, Omaheimo sanoo.

Osallisuuden osaajat järjestöissä -hankkeessa on huomattu, että vaikka järjestöjen tilanne on säästöpaineessa vaikea, niistä löytyy paljon muutoshalua ja voimaa.

– On ilo tuoda järjestöjen tekemää hyödyllistä työtä ja osaamista näkyviin. Järjestöt ovat tärkeä voimavara koko yhteiskunnallemme.

 

Lue lisää hankkeesta

Osallisuuden iltapäivät

Lisätietoja