Saammeko esitellä: asiantuntija Jarmo Pykälä


Jarmo Pykälä aloitti asiantuntijana Opintokeskus Siviksessä elokuussa ja on päässyt heti työn touhuun.
– Vastaanotto on ollut lämmin, ja on ollut tosi kiva päästä saman tien tekemään niitä työtehtäviä, joita tuleekin tekemään. Sivis vaikuttaa kehittämishenkiseltä työpaikalta! Työ pyritään tekemään tosi laadukkaasti ja aina pidetään mielessä koulutettavien oppiminen ja käytännön tarve koulutuksille, kertoo Pykälä.
Pykälä työskentelee Siviksen Helsingin-toimistolla kahden vuoden ajan. Pykälän tehtäviin kuuluu muun muassa järjestöjen johtamiseen ja hallintoon liittyviä koulutuksia, kuten Järjestön hallitusosaaja (JHO). Hän toimii myös useamman Siviksen jäsenjärjestön koulutusasiantuntijana eli yhteyshenkilönä.
Järjestöillä ja yhdistyksillä on iso rooli sen visioinnissa, millaisessa maassa haluamme elää.
Järjestöt kiinnostavat Pykälää monista eri näkökulmista. Erityisinä kiinnostuksen kohteina hänellä on esimerkiksi järjestöjen vaikuttavuus, resurssien luonti ja järjestöjen rooli kokonaisturvallisuudessa.
Pykälä odottaa, että pääsee työssään kehittämään järjestötoimintaa ja parantamaan kansalaisyhteiskunnan asemaa.
– Järjestöt ja yhdistykset muodostavat kansalaisyhteiskunnan, joka rakentaa Suomen tulevaisuutta – niin kuin se on tehnyt aiemminkin. Nyt eletään uutta murroskohtaa, ja järjestöillä ja yhdistyksillä on iso rooli sen visioinnissa, millaisessa maassa haluamme elää.
Ura rauhan ja järjestöjen asialla
Jarmo Pykälällä on pitkä kokemus muun muassa järjestömaailmasta. Hän on toiminut niin johtamisen, hallinnon kuin kehittämisenkin parissa.
Viimeisimpänä ennen Sivikseen tuloa hän toimi rauhanjärjestön pääsihteerinä. Sitä ennen hän työskenteli vapaan sivistystyön kehittämistehtävissä Kvs-säätiössä. Hän on ollut myös perustamassa ajatushautomo SaferGlobea, joka keskittyy rauhan ja turvallisuuden tutkimus- ja selvitystoimintaan.
Rauhan ja turvallisuuden kysymykset ovat olleet Pykälälle tärkeitä jo pitkään.
– Minua on aina kiinnostanut, miksi ristiriita- ja kiistatilanteissa turvaudutaan niin helposti voimaan ja väkivaltaan. Haluan etsiä vaikeampia, mutta kestävämpiä ratkaisuja.
Lahdesta kotoisin olevan Pykälän opintotausta on monipuolinen. Ensin hän opiskeli taloushallintoa ammattikoulussa ja jatkoi kotikaupunkinsa ammattikorkeakouluun suorittamaan yrityshallinnon tradenomin opinnot. Myöhemmin hän päätyi Jyväskylän yliopistoon opiskelemaan sosiologiaa, kun kiinnostus ihmisten käyttäytymiseen liittyviin sosiaalisiin ilmiöihin heräsi.
– Yliopisto ei ollut pitkään realistinen mahdollisuus, koska en käynyt lukiota, eikä lähipiirissäni ollut akateemisesti koulutettuja.
Sosiologian opinnoissaan Pykälä syventyi etnisyyden, rasismin ja nationalismin teemoihin. Opintojen aikana hän oli myös vaihto-opiskelijana Tromssan yliopiston rauhantutkimuslaitoksella, jossa perehtyi konfliktien muuntamiseen.
Järjestöaktiivi myös vapaa-ajalla
– Väitän, että harrastan perhe-elämää, Pykälä naurahtaa.
Vaikka perhe-elämä vie ison osan ajasta, mahtuu vapaa-aikaan muutakin. Mieluisaa tekemistä ovat puutyöt, retkeily, järjestötoiminta ja kansalaisvaikuttaminen.
– Työväenopiston supistuneen puutyökurssien tarjonnan seurauksena perustimme muiden harrastajien kanssa yhdistyksen, joka tarjoaa harrastusmahdollisuuksia puutöiden parissa.
Puutöiden tekemistä Pykälä kuvaa rentouttavaksi. Mitä pidempään jonkin esineen työstämisessä menee, sen parempi.
– Kotiin valmistuu myös käyttöesineitä, eli kaikkea ei ole tarvinnut ostaa kaupasta. Viimeisimpänä syntyi eteiseen penkin ja kenkätelineen yhdistelmä.
Pienessäkin lähimetsässä pystyy kokemaan seikkailun tunnetta ja löytämään jotain uutta.
Vuosien varrella Pykälä on ollut aktiivinen partiossa, Punaisessa Ristissä ja rauhanliikkeessä. Tällä hetkellä hän on mukana Leo Mechelin säätiön hallituksessa, Rauhanlähettiläsakatemiassa kouluttajana ja yhteiskuntarauha-liikkeen koordinaatioryhmässä.
Retkeilyä Pykälä on harrastanut niin lähialueilla kuin Kalliovuorillakin osana kesän Yhdysvaltain-matkaa.
– Pienessäkin lähimetsässä pystyy kokemaan seikkailun tunnetta ja löytämään jotain uutta. Aina ei tarvitse tietää, minne on menossa.
Kuka?
-
Jarmo Pykälä
- Opintokeskus Siviksen asiantuntija
- Yhteiskuntatieteiden maisteri, tradenomi
- Asuinpaikka: Helsinki
- Harrastukset: Perhe-elämä, puutyöt, retkeily